„Kablys + Jūra“
„Kablys + Jūra“
Prieš pusę amžiaus kurorte iškilo „lyg čia buvęs“ medinis parodų paviljonas su pusiau slaptu vidiniu kiemu. Žavinga, kad permainų audroms šis XX a. Palangos simbolis nepasidavė, tik pavadinimą „Kupeta“ pakeitė šiuolaikiškesnis, o ir sostinės melomanams puikiai pažįstamas „Kablys“. Jame telpa ne tik muzika, bet ir daug kitų menų, taip pat šiek tiek humoro ir peno skrandžiui.
Palangos duonos fabrikas
Palangos duonos fabrikas
Tokiame gamtos įrėmintame kurorte kaip Palanga nauja renginių erdvė visų pirma reiškia neribotą jos įkūrėjų fantaziją. Įžvelgti galimybę ten, kur kiti nuleido rankas, – talentas. Vietoje, kurioje ilgus metus kvepėjo šviežia duona, atsivėrė nauja scena atidžiai parinktai, harmoningai, šiltai, kartais – greitesnei, kartais – palaimingai lėtai jos didenybei Muzikai. Visoms kitoms progoms švęsti – taip pat.
„BREW. Specialty Coffee“
„BREW. Specialty Coffee“
Keliauti, kaip ir gyventi, reikia lengvai, tad mes tikrai nerekomenduojame į kurortą susipakuoti pusės gyvenimo. Mylimiausios kavinės vis tiek nesugebėtumėte įsigrūsti automobilin, o ir nereikia, juk Palangoje savo atstovybę turi ir Vilniaus vieversių numylėtiniai „BREW. Specialty Coffee“.
„Ramybės galerija“
„Ramybės galerija“
Tarpupirščiuose užsilikęs smėlis ir druska alsuojantys marškinėliai – ne vieninteliai suvenyrai, derantys grįžtant nuo jūros. Šioje daugiau nei tuziną metų veikiančioje galerijoje gausite nevalingos meno terapijos porciją, apkaišytą pažintimis, kurias norisi tęsti. O gal ir vieną kitą paveikslą.
Palangos koncertų salė
Palangos koncertų salė
Užkietėjusių palangistų lagaminuose visais metų laikais galima aptikti vieną puošnesnį rūbų komplektą. Jie gerai žino, kad net jei didmiestyje koks nors spektaklis ar koncertas absoliučiai išparduotas, nemažai šansų jį aplankyti Palangoje. Be to, visus metus veikianti koncertų salė savo akustika ir kitais sprendimais lenkia ne vieną erdvę kitur Lietuvoje.
Jono Šliūpo muziejus
Jono Šliūpo muziejus
Jei pirmuoju Palangos burmistru nebūtų išrinktas išmintingasis aušrininkas Jonas Šliūpas, kažin ar šiandien šiame kurorte skirtume pasimatymus sau. Buvusioje burmistro viloje veikiantis Lietuvos nacionalinio muziejaus skyrius vilioja bet kokio amžiaus atostogautojus, kuriuos pasitinka Miglės Anušauskaitės komiksai. Estetikos geidžiančiai akiai patiks po kapitalinio atnaujinimo čia įkurdinti ikoniškieji Kazio Varnelio opartiniai kūriniai ir daug sielą šildančios tekstilės.
Palangos gintaro muziejus
Palangos gintaro muziejus
Apsilankymas šiuose rūmuose išties turtina sielą. Ji tiesiog švyti žvelgiant į milijonus metų gamtos kurtą auksaspalvį meną. O tai, ką iš gintaro gali sukurti žmogaus rankos, stulbina ir įkvepia. Nuo aukščiausio juvelyrikos pilotažo iki tokių netikėtų akcentų kaip… traktorius. Čia lengva pamiršti laiką – traukia edukacijos, kino ekranas, o ir prancūziško stiliaus kavinaitėje gera prisėsti.
Orientaciniai žygiai
Orientaciniai žygiai
Skaitinėjant apie Palangą Tiškevičių pavardė išnyra gana dažnai. Tad verta skirti bent vieną dieną platesnei pažinčiai su šia kurortui nusipelniusia didikų gimine. „Grafų pėdomis“ – būtent taip vadinasi vienas iš trijų kompanijos „Train your brain“ orientacinių maršrutų Palangoje. O gal šiandienos nuotaikai labiau tiks „Jodo bomba“ ar „Birutės mįslės“? Užuominomis, intrigomis ir atradimams palankiu tempu bus pasirūpinta, o jūs nepamirškite kavos, arbatos ir kompanijos.
Teminiai žingsniai
Teminiai žingsniai
10 tūkst. žingsnių per dieną – visiems gerai žinoma rekomendacija. Eiti su tikslu ar be jo, klausantis muzikos ar vėjo, vienam ar su šeimyna… tiesiog eiti Palangoje – visuomet gera mintis. O jei nebeįsivaizduojate, kaip paįvairinti maršrutą, įsijunkite programėlę #walk15. Pasirinkę norimą temą, daugiau sužinosite apie kurorto tiltus ir tiltelius, gamtos ir kultūros objektus, žydų paveldą ir kt.
Palangos apžvalgos ratas
Palangos apžvalgos ratas
Nėra ko slėpti – išlipus iš gondolos sunku patikėti, kad ši patirtis truko vos dešimt minučių. Lėtai sukantis apžvalgos ratu laikas ištįsta, o neregėtais kampais atsiverianti jūra ir Palangos apylinkės nukelia į dokumentinį filmą, kurio operatorius esate jūs. Taip, taip, Palangos apžvalgos ratas veikia visais metų laikais.
Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Neogotikinė bažnyčia – daugelyje Lietuvos vietų sutinkamas objektas. Bet toli gražu ne į kiekvienos bokštą galima užlipti ir skvarbiu paukščio žvilgsniu aprėpti tai, kas po kojomis. Dar iki pradedant kopti į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštą stabtelėti priverčia šios šventovės lobynai, o kokio nuostabumo yra kurorto panorama, nulipę žemyn visiems papasakosite patys.
Palangos pasakų parkas
Palangos pasakų parkas
Pasakas galima ne tik skaityti, bet ir paliesti, į jas įsikabaroti, jose žaisti ir, žinoma, jų klausytis. Palangos pasakų parke atgyja daugeliui lietuvių kartų gerai žinomos istorijos ir jų herojai. Ir net jei kurorte šįkart esate visiškai vieni, trumpam vėl pasijusti vaiku – visuomet gera idėja.
Antano Mončio namai-muziejus
Antano Mončio namai-muziejus
Didelis stebuklas, kad Antano Mončio darbai čia, Palangoje, o ne kur nors Vilniuje ar Paryžiuje. Tai pastarajame žemaitis skulptorius išlavino savitą, giluminių tautinių kodų ir simbolizmo, egzotikos ir fantazijos vedamą braižą. Skulptoriaus suvaldyta materija išliko gyvybinga – galbūt dėl to muziejaus eksponatus ne tik galima, bet ir labai norisi liesti. Tiksliau, glostyti.
Palangos botanikos parkas
Palangos botanikos parkas
Net 140 futbolo aikščių galėtų tilpti Palangos botanikos parke, gerai žinomame ir Birutės vardu. Tiškevičių klestėjimo laikus menantis parkas – ne tik iš Europos botanikos sodų XIX a. atgabenti medžiai ir kasdien puoselėjami gėlynai, skulptūros ir Palangos gintaro muziejus, bet ir paplūdimys, oranžerija (puiki vieta supykus orams) bei kelios dešimtys rūšių paukščių ir kitų gyvūnų. O kur dar muzika! Visą vasarą nemokamus koncertus poilsiautojams rengia Palangos orkestras.
Baltų mitologijos parkas
Baltų mitologijos parkas
Čia gyvos baltų tradicijos, čia minimos ir senosios šventės. Aplankyti parką, kuriame slepiasi senųjų dievų panteonas, labirintas ir net Laimės šulinys, galima su įvairiomis intencijomis. Galbūt tiesiog dėl savarankiškų miško maudynių, o gal dėl gilesnių savasties paieškų? Žinia, gaubiant sutemoms gamtos šnabždesys girdimas geriau.
Birutės kalnas
Birutės kalnas
Daugybė legendų gaubia šią vietą – o jūs tikrai žinote, kad Birutė buvo kunigaikščio Kęstučio žmona ir Vytauto motina. Pastarasis Žemaitijoje paskleidė krikščionybę, tad jei šiame kalne iš tiesų veikė senovinė Saulės ir Mėnulio stebykla, ji išnyko ir užleido vietą koplyčiai. Pabandykite čia užsukti sutemus ir patys patikrinti, ką galėjo matyti mūsų protėviai.
Nutinka savaitgalių, kai nebežinote, ar norite saulę palydėti, ar pasitikti. „Ošia“ – dienos metu vos įžiūrimas kupolas ant jūros kranto, kuriame priimtini abu požiūriai. Miestietiškus įrašus savo krepšiuose kurortiškesniais ritmais pakeitę didžėjai padės ištrinti tą trapią ribą tarp sutemų ir aušros.
OLDMAN Palanga
OLDMAN Palanga
„30 žingsnių iki jūros. 15 žingsnių iki kopos. 10 žingsnių iki upės“, – poetišką instrukciją, kaip ir kodėl šią erdvę reikėtų rasti, pateikia jos kūrėjai. Jei įdomiausi Lietuvos atlikėjai net per atostogas neapleidžia ausinių, visada gera žinoti, kad šią vasarą juos greičiausiai pasikvies „OLDMAN Palanga“.
Jei Palangoje lankotės ne pirmą dešimtmetį, greičiausiai prisimenate, kad šiame raudonų plytų pastate veikė net knygynas. Dabar sutemus palei Rąžės upelį mankštinasi šokėjai, o gaivesniu paros metu maisto parke spiečiasi įvairių šalių virtuves degustuojantys. Galima derinti ir abi veiklas.
Gintaro dirbtuvės-galerija
Gintaro dirbtuvės-galerija
Gilesnei pažinčiai visada reikia šiek tiek laiko. Ir… artumo. Ne tik pasigrožėti, bet ir pačiam prisiliesti prie kūrybos. Šioje galerijoje gintaras ne tiesiog saugomas už stiklo – dirbtuvėse galite patys pasigaminti papuošalą ar suvenyrą iš tūkstantmečiais gamtos kuriamos medžiagos. Rekomenduojame užsukti prieš ar po apsilankymo Palangos gintaro muziejuje.
Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Net jei visos pasaulio knygos telpa skaityklėje, į laiko mašiną primenančią Palangos biblioteką užsukti verta dėl kelių priežasčių. Štai jos: netikėtai žavingas interjeras, besimainančios parodos, slapta kavinė ir čia pat meno žybsnius laidanti Palangos dailininkų kūrybinės grupės „Mostas“ galerija.
Bendradarbystės erdvė „3o – Out Of Office“
Bendradarbystės erdvė „3o – Out Of Office“
„Atsakysiu po atostogų“ – pagirtina frazė. Bet jei išmoksti suderinti laiką sau ir įsipareigojimus kitam, tai yra, maloniai darbostogauti, netolima erdvė koncentruotai laiškų ir grafikų sesijai yra protinga mintis. Jai pritariančių čia sutiksite nuo gegužės pradžios iki pat spalio.
Palangos kurorto muziejus
Palangos kurorto muziejus
Grafai Tiškevičiai šią vilą dar XIX a. įsirengė sau ir turbūt nė nesapnavo, kad po šimto metų joje skambės roko muzika ir rinksis alternatyvos kurorte ieškantys poilsiautojai. Šis spalvingas „Anapilio“ istorijos tarpsnis taip pat jau praeityje – šiandien šveicariškų bruožų turinčioje medinėje viloje veikia puikus muziejus, savo ekspozicija įtraukiantis ir tuos, kurie manė tik atlydėsiantys vaikus.
Olando kepurė
Olando kepurė
Kadaise Baltijos jūroje plaukiodavę žvejai ir jūreiviai šį ledynų suformuotą gūbrį naudodavo kaip orientyrą. Galbūt todėl išraiškingos formos kalva, apkaišyta medžiais, ir šiandien vadinama Olando kepure. Savo istorijos versiją įdomiausia kurti atsidavus stipriam vėjui ir jo keliamoms bangoms.
Pajūrio regioninio parko lankytojų centras
Pajūrio regioninio parko lankytojų centras
Vos peržengę centro slenkstį pajusite jūros gaivą, o neišsenkantį būdų pažinti šį kraštą aruodą atvers ekspozicija apie vietos gamtą ir kultūrą, bendruomenes, jų tradicijas ir istoriją. Pasižvalgius lankytojų centre beliks pasirinkti kryptį ir nuspręsti, kiek iš beveik 6000 hektarų Pajūrio regioninio parko šiandien dar norėtumėte patirti.
Šventoji verta daugiau, nei tik vadintis jaunesniąja ir ne tokia išvaizdžia Palangos seseria. Dviračiu išvingiavę iš šilo pasinersite į įdomios architektūros, netikėtų mūsų istorijai dedikuotų objektų ir gaivių gamtos stotelių kupiną kurortą. Rekomenduojame į kuprinę įsimesti ir jau minėtą architektūros gidą.
Nemirsetos kopos
Nemirsetos kopos
Keliaujant į Nemirsetą telefoną prasmingiausia palikti viešbučio kambaryje. Bet mes tikrai suprantame, kad savo asmeniniame nuotraukų albume norėsis išsaugoti unikalias parabolinių kopų formas, Litorinos jūros šlaitą ir kitur neaptinkamą ar itin retą augaliją. Bet neprasmekite ekrane. Pakelkite akis ir leiskite joms apraibti.
„Memel Nord“ įtvirtinimai
„Memel Nord“ įtvirtinimai
Bangų skalaujami gynybiniai statiniai Giruliuose, atverti taikiai visuomenei, bet kuriuo metų laiku primena apie laisvės trapumą ir istorijos vingių aštrumą. 1939 m. statyta „Memel Nord“ pakrantės artilerijos baterija šiandien yra vienintelis Antrojo pasaulinio karo laikotarpio pakrantės gynybos objektas Lietuvoje, kurį aplankyti prasminga ir užtikrintiems pacifistams, ir karo istorijos entuziastams.
Sea Paradise Surf & SUP
Sea Paradise Surf & SUP
Jei jus bandys įtikinti, kad tikroms, iš esmės atgaivinančioms atostogoms būtinos palmės ir daugiau nei 30 laipsnių rodantis termometro stupelis, numokite ranka. Bet jei pasiūlys spraustis į hidrokostiumą ir stotis ant lentos – su irklu ar be, ne taip svarbu, – sukluskite ir neatsisakykite. Gaudyti Baltijos bangas galima ne vienoje vietoje, bet pradėti smagiausia būtent čia.
Kai kurie žmonės mėgsta atostogaudami visiškai pakeisti dienotvarkę ir ieškoti naujų būdų pažinti save. Kitiems gi norisi tęsti mylimas veiklas ir neprarasti formos. Teniso raketė – abiem žmonių grupėms tinkamas įrankis. „TennisPark“ Palangoje laukia nuo balandžio iki spalio.
Windtrain Kite Spot
Windtrain Kite Spot
Jei kaituojate, tikrai žinote, kodėl į gidą nusprendėme įtraukti šią vietą. O jei dar tik nedrąsiai svajojate apie galimybę suvaldyti vėją, įspėjame, kad šiame sporte prasmegti visa galva labai nesunku. Bet tai juk reiškia, kad „Monist“ pasimatysime vis dažniau, tad rangykitės į hidrokostiumą ir čiupkite įrangą, mes – ne prieš.
„Zigmo žirgai“
„Zigmo žirgai“
Treniruoti pilvo presą, skatinti medžiagų apykaitą ir gerinti vidaus organų veiklą. Norisi? Visuomet. Bet gal metas leisti pailsėti jogos kilimėliui ir vietoje to susipažinti su žirgu? Asmeninė treniruotė gali tapti atpildu sau už produktyvią darbostogų sesiją, o grupinė – prasminga socializacija.
„313 cable park“
„313 cable park“
Anksčiausiai sezoną pradedantys ir vėliausiai palydintys entuziastai prie Palangos įkūrė vieną geriausių (ir fotogeniškiausių) vandenlenčių parkų pasaulyje. Net jei neturite nė menkiausio noro imtis dar vieno hobio, neatsisakykite palydėti čia besiveržiančių draugų. Niekada nežinai, kokia mintis šaus stebint ratus sukančius ir triukus gludinančius plaukikus.
Plocio ežeras
Plocio ežeras
Kai pajūris dar tik ruošiasi naujam, visuomet ateinančiam šiltajam sezonui, ledynmetį menančiame Plocio ežere jau poilsiauja migruojantys sparnuočiai. Nulipę nuo dviračio patogiai įsitaisykite paukščių stebėjimo namelyje ir tikrai išgirsite, ką aptarinėja antys, dančiasnapiai, gulbės giesmininkės ar klykuolės.
Palangos baseinas
Palangos baseinas
Mėgstantys Palangoje užsibūti ilgėliau greičiausiai nė neprisimena, kaip gyveno iki 2019-ųjų, kai kurorto pakraštyje buvo atidarytas baseinas. Aštuoniuose takeliuose ir poilsio erdvėse darniai sugyvena sportinės ambicijos, kasdienė mankšta, priedanga nuo darganos ir dėmesys sau.
Gintaro turgus
Gintaro turgus
Dėmesio – turime slaptą priežastį pagaliau imti ir pasitikti saulę, kad jau penktą ryto būtumėte Palangos turguje. Ne, ne trešnių ar naujų šortų. Tokioje ankstybėje vasaros šeštadieniais čia veikia didžiausia Baltijos šalyse gintaro birža, sutraukianti daug veteranų ir vos saujelę smalsuolių. Tai iš jos po Palangos ir kitų miestų gatvės turgelius pasklinda papuošalai bei kiti dirbiniai iš gintaro.
Pajūrio kepyklėlė
Pajūrio kepyklėlė
Nusimetus didmiesčio naštą, ir pilvą lepinti norisi kuo nors paprastesniu. Nepelnytai primirštu, o gal kasdien sau neleidžiamu. „Šiandien galima“, – sako šioje kepyklėlėje gimstančios spurgos ir traškantys kibinai. Drąsiai prašykite ir viso torto, jei kalendoriuje ištinka rimta proga.
Palangos vasaros skaitykla
Palangos vasaros skaitykla
Ir medis gali banguoti! Tuo neabejojo pokario architektas Albinas Čepys, leidęs sau į užduotį suprojektuoti kurorto naujieną (pirmiausia tai buvo dailės reikmenų parduotuvė) pasižiūrėti postmoderniai, drauge jaučiant tarpukario dvelksmą. Tiek knygą, tiek ekraną prisijaukinti čia leis firminė bibliotekos ramybė, o pertraukėlei pakvies literatų sambūriai, plenerai, kino seansai ar kiti renginiai.
Palangos kurhauzas
Palangos kurhauzas
Jei nieko intriguojančio nevyksta Palangos koncertų salėje, verta patikrinti greta stovinčio, po daugybės nelaimių autentiškai atkurto kurhauzo kalendorių. Per metus čia veikiančiame Palangos kultūros ir jaunimo centre surengiama per 250 renginių. Gal kaip tik šįvakar – tas koncertas?
Architektūrinis pusvalandis
Architektūrinis pusvalandis
Jei į Monist atsivešite tik vieną knygą, tebūnie tai ši. Leidyklos „Lapas“ išleistas architektūros gidas „Palanga ir Šventoji“ yra magiškas būdas pagaliau imti ir sulėtinti tą skubrų miestiečio tempą. Kurorte nėra taško A ir taško B – eklektiškas urbanistinis raizginys kviečia klaidžioti, stebėti ir pastebėti. Jei pasiseks, užsuksite į bent kelių įvairiais laikmečiais sukurtų pastatų vidų, o jei durys užvertos, grožėkitės fasadais.